سایبان مغازه آلومینیمی

سایبان مغازه آلومینیمی

آنچه امروزه از سایبان های آلومینیمی به عنوان سایبان مغازه آلومینیمی می بینیم، برای مدت طولانی در ساختمان‌های مسکونی در سراسر دنیا محبوب بوده اند. سایبان مغازه آلومینیمی در رنگ‌های مختلفی در دسترس هستند و با رنگ‌های مینایی‏ که به طور پیشفرض روی سایبان مغازه آلومینیمی قرار دارد رنگ آمیزی شده اند. این سایبان مغازه آلومینیمی مزایای زیادی دارد از جمله ایجاد دمای خنک تر در داخل مغازه، ایجاد سایه در محوطه بیرون مغازه، افزایش طول عمر لوازم موجود در ویترین مغازه . احتمالاً بارزترین مزیت سایبان مغازه ها این است که می‌توان آنها را به مدت ۴۰ سال استفاده کرد.
سایبان مغازه آلومینیمی جمع‌شدنی هم اکنون محبوبیت زیادی در میان مالکان دارند. سال‌های زیادی است که سایبان مغازه آلومینیمی در اروپا از محبوبیت زیادی برخوردار است چون در اروپا هزینه‌های انرژی بالاست و تهویۀ هوا شرایط مساعدی ندارد.

سایبان مغازه با نیروی پیشران

سایبان مغازه با نیروی پیشران

سایبان مغازه های امروزی در دو نوع ابتدایی موجودند: سایبان مغازه های دستی که آنها را با دست تنظیم می‌کنند و سایبان مغازه های برقی که با موتور الکتریکی کار می‌کنند. هر کدام از این سایبان مغازه ها مزایای خاص خود را دارند. برخی از مزایای سایبان مغازه ها عبارتند از ارزان بودن، قابلیت انطباق با تقریباً تمام نورخان‌ها. بازوهای سایبان مغازه ها موجب ایجاد یک تکیه‌گاه شده و پایداری را بیشتر می‌کنند که بسیاری از مالکان در نواحی بادخیز به آن نیاز دارند و قابلیت ایجاد تغییر در سایبان مغازه ها را با افزودن قطعات جانبی، افزایش می‌دهند.

سایبان مغازه های برقی، تکیه‌گاه عمودی ندارند. در عوض، بازوهای افقی دارند که قابلیت جمع شدن دارند و باعث ایجاد سایۀ مطلوبی می‌شود. این سایبان مغازه ها با یک موتور الکتریکی کار می‌کنند که معمولاً در میلۀ گردانندۀ سایبان مغازه پنهان شده است. بازوها، سایبان مغازه را با استفاده از یک کنترل از راه دور یا یک سوییچ که بر روی دیوار قرار دارد، باز می‌کنند و می‌بندند.

مزایای سایبان

مزایای سایبان

سایبان‌هایی که قابلیت جمع شدن دارند به مالکان اجازه می‌دهند که شرایط هوای اطراف را آن طور که خود می‌خواهند تنظیم کنند. سایبان ها در هنگام رگبارهای شدید یا تابش آفتاب شدید مستقیماً خودشان یا با استفاده از سیستم اتوماسیون خانگی باز می‌ شوند. همچنین هوای زیر سایبان می‌تواند تا ۲۰ درجه خنک تر باشد. از آنجا که سایبان باعث می‌شود که نور آفتاب به پنجره‌ها و درب‌های شیشه ای کشویی وارد نشود، سایبان ها می‌توانند دمای داخل را نیز خنک تر نگه دارند. سایبان ها باعث می‌شوند که رنگ قالی‌ها و لوازم خانگی در اثر قرار گرفتن در زیر نور آفتاب از بین نرود. سایبان همچنین حفاظی ایجاد می‌کند تا کودکان و حیوانات اهلی منزلی، در آنجا بازی کنند و از نور مستقیم خورشید در امان باشند.

برخی از سایبان‌های امروزی می‌تواند تبدیل به یک وسیلۀ چندمنظوره شود و استفاده از نورخان و سکوی نزدیک ساختمان را بهبود دهد. افزودن اتاق‌های شیشه ای، می‌تواند سایبان را به اتاقی بدون حشره در خارج از ساختمان تبدیل کند و شیشه‌های کناری سایبان می‌تواند از باد و مه تنک که در زیر سایبان وجود دارد جلوگیری کند.

تاریخچه سایبان

تاریخچه سایبان

سایبان برای اولین بار در تمدن مصر باستان و سوریه استفاده شد. اولین بار از سایبان با نام “حصیرهای بافته” یاد می‌کردند و همچنین برای مغازه‌ها و خانه‌ها از سایبان استفاده می‌کردند.
ولاریوم یکی از سایبان‌های مهم در جهان باستان بود که سایۀ وسیعی ایجاد می کرد و قابلیت جمع شدن هم داشت و در بالای قسمت‌هایی که به منظور نشستن تعبیه شده بود قرار داشت. سایبان که از پارچه‌های کتان با قابلیت ایجاد سایه، چهارچوب‌های الواری، بندگاه‌ها و ریسمان‌های آهنی ساخته شده بود به راحتی می‌توانست روی یک سوم میدان مسابقه و محل‌های استقرار سایه ایجاد کند. یک سوم دیگر توسط دیوارهای بلندی که در اطراف سایبان قرارداشت، سایه افکنی می‌شد و در نتیجه بیشتر محل‌های نشستن، در بعد از ظهر سایه داشتند. اعتقاد بر این است که از ملوانانی که در ساخت بادبان و بادبان‌بندی مهارت داشتند استفاده شده بودند تا سایبان ولاریوم را ساخته، نگهداری کنند و عملیات مربوط به آن را انجام دهند.
سایبان‌ها در نیمه اول قرن نوزدهم متداول شده بودند. در آن زمان مردم این سایبان‌ها را از تیرهایی از الوار و چدن که در کنار پیاده‌روها قرار داشت می‌ساختند و با میله ای که در جلو آنها قرار داشت، سایبان ها را به هم متصل می‌کردند.

در سال‌های پس از جنگ داخلی، استفاده از سایبان، همه‌گیر شده بود. لوله کشی‌های آهنی که با چهارچوب‌های سایبان مطابقت داشت، در نتیجۀ تاسیس بنگاه‌های صنعتی در اواسط قرن نوزدهم، به طور وسیعی در دسترس قرار گرفت و ارزان شد و تبدیل به ماده ای متداول برای سایبان شد و به راحتی می‌توانستند آن را شکل دهند و به هم پیچ کنند تا شکل‌ها و اندازه‌های مختلفی از سایبان تولید کنند.

نصب سایبان

نصب سایبان

مکان نصب سایبان در ساختمان ممکن است بالای پنجره، درب، یا بالای پیاده‌رو باشد. به منظور نصب سایبان نیاز به ابزار کار کاملی می باشد .ابزار جهت نصب سایبان عبارتند از:
• دستگاه جوش
• دستگاه برشکاری جهت برش قطعات به منظور نصب سایبان
• دریل تخریب گر به همراه انواع مته ها جهت نصب سایبان بر روی دیوار و …
• فنر سیم کشی
• کابل و سیم مناسب برای نصب سایبان به متراژ مورد نیاز
• متر و خط کش
• تراز
• دریل مناسب به همراه انواع مته ها جهت سوراخکاری آهن ، دیوار و چوب به منظور سوراخکاری جهت نصب سایبان
• پلیت یا همان ورق آهنی به ارتفاع 10 سانتیمتر و به طول مورد نیاز و میله گرد جهت شاخک زدن در نصب سایبان

در نصب سایبان، ساختار با خرپا، سازه‌های فضاکار یا با چهارچوب پیکربندی می‌شود. در نصب سایبان همچنین از زیرسازه‌های آلومینیومی و روکش آلومینیومی ساخته می‌شوند.